EASTIN 2020. gada sanāksme Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”

2020. gada 29. un 30. janvārī pirmo reizi Latvijā, Nacionālajā rehabilitācijas centrā (turpmāk - NRC) “Vaivari”, notika EASTIN - The Global Assistive Technology Information Network (Globālais palīgtehnoloģiju (tehnisko palīglīdzekļu) informācijas tīkls) ikgadējā sanāksme, kuras organizēšanu uzņēmās NRC “Vaivari” Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs (turpmāk – VTPC), kurš ir EASTIN pārstāvis Latvijā kopš 2010. gada. Sanāksmi atklāja NRC “Vaivari” valdes priekšsēdētāja Anda Nulle un Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Tīkla pamatā ir EASTIN tīmekļa vietne www.eastin.eu. Šajā tīmekļa vietnē lietotājiem draudzīgā un pieejamā veidā ir nodrošināta visaptveroša informācija par tehniskajiem palīglīdzekļiem un ar tiem saistītajiem palīdzības rīkiem vairākās valodās.

EASTIN ikgadējā tikšanās pulcē vadošos profesionāļus tehnisko palīglīdzekļu jomā no dažādām pasaules valstīm un ir atzīmējams, kā nozīmīgs starpdisciplinārs un starptautisks notikums nozarē. Sanāksmē šogad tika pārstāvētas tādas valstis, kā Austrālija, Beļģija, Dānija, Francija, Itālija, Izraēla, Kipra, Latvija, Lietuva, Nīderlande, Slovākija, Taizeme, Vācija.

Sanāksmes pirmajā dienā visi tika iepazīstināti ar EASTIN sistēmas attīstības progresu, katras valsts pārstāvji prezentēja jaunumus savā tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanas sistēmā un smēlās pieredzi un zināšanas viens no otra, lai labāk attīstītu savu tehnisko palīglīdzekļu sistēmu valstī. 

Arī VTPC iepazīstināja sanāksmes dalībniekus ar jaunumiem Latvijas tehnisko palīglīdzekļu jomā. Prezentēti tika jaunākie pētījumi, kuru izstrādē piedalījās VTPC un Labklājības ministrija:

  • “Situācijas izpēte par Latvijā un ārvalstīs pieejamajām funkcionēšanas novērtēšanas sistēmām, funkcionēšanas novērtēšanas sistēmas apraksta izstrāde un ieinteresēto grupu speciālistu izglītojošie pasākumi”
  • “Situācijas izpēte par esošo situāciju ar tehnisko palīglīdzekļu pieejamību un pielietojumu Latvijas izglītības iestādēs”
  • “Individuāli izgatavojamo tehnisko palīglīdzekļu ortožu izgatavošanas tehnisko kvalitātes prasību izstrāde”

Pēc prezentācijas EASTIN viesiem notika ekskursija VTPC, kur tika sīkāk izklāstīta informācija par centru. Sanāksmes dalībniekiem īpaši patīkamu pārsteigumu izraisīja izstāde ar Laimas Jurčas darbu fotogrāfijām no kolekcijas “Iluminated”, par kuras mērķi un tapšanu sīkāk pastāstīja viens no dalībniekiem – NRC “Vaivari” valdes loceklis Mārtiņš Oliņš.

EASTIN valdes prezidents, Renzo Andrich, atzīst, ka VTPC pēdējo gadu laikā ir ievērojami attīstījies un Latvijas iedzīvotājiem nodrošina augstas kvalitātes pakalpojumu. 

Sanāksmes otrajā dienā notika diskusija par EASTIN attīstības plānu nākamajiem 3 gadiem, iekļaujot arī sadarbību ar Pasaules Veselības organizācijas GATE initiative. Pēc sanāksmes EASTIN viesi tika iepazīstināti ar NRC “Vaivari” apkārtni, kur īpašu atzinību izpelnījās reitterapijas nodaļa un bērnu rotaļu laukums. Sajūsmu viesiem izraisīja arī jūrmala un peldvietas pieejas nodrošināšana riteņkrēsliem.

EASTIN valdes prezidents, Renzo Andrich, atklāj, ka mājās ir devies ar labām atmiņām par Latviju un latviešiem un patiecās par perfekto pasākuma organizēšanu, viesu atbalstīšanu, pasākuma draudzīgo un silto atmosfēru.

Dalies ar šo rakstu